22 lipca – Światowy Dzień Mózgu

Mózg, a właściwie mózgowie, to najbardziej złożony i jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka. Odpowiada między innymi za mowę, kodowanie oraz przetwarzanie informacji. Dzięki niemu wyrażamy emocje. Jest także odpowiedzialny za wiele funkcji psychicznych oraz przebieg różnych procesów życiowych. Zdrowy i sprawnie funkcjonujący mózg ma wpływ na nasze funkcjonowanie, zachowanie, postrzeganie, myślenie oraz jakość życia.

Warto zadbać o mózg, wprowadzając w życie kilka zasad:

• Gimnastykuj mózg poprzez wysiłek intelektualny
  • Wprowadź do jadłospisu nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 jak również witaminy z grupy B, magnez i lecytynę. Można je znaleźć m.in. w rybach i orzechach.
  • Zrezygnuj z używek i alkoholu
  • Zrezygnuj z wysoko przetworzonego, tzw. „śmieciowego” jedzenia
  • Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne
  • Znajdź czas na wypoczynek i odpowiednią ilość snu

Dbaj o siebie! Profilaktyka ma ogromne znaczenie!