Szpitale Polskie S.A.

Szpitale Polskie S.A. to organizacja powołana do zarządzania szpitalami realizującymi usługi medyczne w ramach środków publicznych. Naszym celem jest zapewnienie wszystkim potrzebującym należytej pomocy medycznej. Pragniemy pokazać, że dobre i skuteczne leczenie jest możliwe. Więcej o spółce

Aktualności

Amazonki: niezwykłe dziewczyny z różową wstążką i z uśmiechem na co dzień

a

Amazonki: niezwykłe dziewczyny z różową wstążką i z uśmiechem na co dzień

Co roku na raka piersi w Polsce umiera ok. 6 tys. kobiet. Na szczęście lekarze coraz skuteczniej leczą ten złośliwy nowotwór, szczególnie gdy pacjentka wcześnie trafia do specjalisty. Każda kobieta, która pomyślnie zakończy terapię i pokona nowotwór piersi – może zostać amazonką. O tym, że choroba nie jest karą oraz o doświadczeniach kobiet, które wygrały walkę z rakiem – rozmawiamy z Panią Łucją Mikołajczyk, prezes Stowarzyszenia Amazonek w Gdyni.

Pani Łucjo, kim są amazonki i jaki mają cel?

Amazonka jest to kobieta po raku piersi. Stowarzyszenie Amazonek powstało po to, by wspierać te z nas, które zachorowały na raka piersi.

Naszym celem jest przywrócenie kobiet do pełnej rehabilitacji fizycznej i psychologicznej po nowotworach piersi oraz udzielanie wsparcia kobietom po zabiegu amputacji piersi. Organizujemy warunki do integracji kobiet po leczeniu onkologicznym, włączamy się w akcje związane z profilaktyką i diagnostyką, mające na celu wczesne wykrywanie raka piersi oraz  zwiększamy świadomość w społeczeństwie – czym jest rak piersi. 

Czy siła perswazji amazonek jest większa niż lekarzy?

Myślę, że siła lekarza jest inna niż amazonki, ale równie ważna. Lekarz ma wiedzę medyczną oraz doświadczenie. Natomiast amazonka  przeszła przez chorobę i ma doświadczenie inne niż lekarz. Dlatego amazonki mają przeszkolone ochotniczki. Ochotniczka to kobieta po przebytej chorobie nowotworowej, przeszkolona i przygotowana do pracy z pacjentkami na oddziale onkologicznym.

Choroba ta dotyka kobiet w każdym wieku, prawda? 

Wiek kobiet chorych na raka piersi się obniża, chorują coraz młodsze osoby.

Moja mama zachorowała na raka w wieku 58 lat, chorowała 4 lata. Wiedziałam, że muszę się badać, więc to robiłam, miałam wtedy 37 lat i wydawało mi się to bardzo nieprawdopodobne żebym zachorowała w tak młodym wieku na raka. Przez 8 lat badałam się systematycznie, żeby pewnego dnia usłyszeć: ma pani raka w obu piersiach….szok i niedowierzanie było ogromne.  Jak to możliwe, żeby badać się systematycznie i zachorować na raka piersi. Niestety było to możliwe. Co się później okazało, jestem nosicielką mutacji genu BRCA2. Nosicielką tej samej mutacji jest też moja starsza córka, która zachorowała w wieku 32 lat – mimo badań i wiedzy, którą posiadamy na temat raka piersi. 

Pani Łucjo, co należy robić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia raka piersi?

Żeby zminimalizować raka piersi – musimy się badać systematycznie, wyrobić w sobie  nawyk samobadania piersi. 

Samobadanie piersi należy wykonywać raz w miesiącu, najlepiej w tym samym dniu cyklu. U kobiet miesiączkujących optymalnym okresem do przeprowadzenia badania jest 2-3 dzień po miesiączce, ponieważ piersi wtedy nie bolą i są mniej obrzęknięte. 

Podczas samobadania piersi można wykryć wiele zmian, które mogą budzić niepokój i wątpliwość co do ich charakteru, ale nie wszystkie są zmianami nowotworowymi. Każdy niepokojący kobietę objaw wymaga konsultacji lekarza. Szybkie przystąpienie do dalszej diagnostyki i leczenia wykrytych zmian w piersiach zwiększa szanse na całkowite wyleczenie raka piersi. Dlatego my amazonki przy każdej okazji o tym mówimy i zachęcamy do zadbania o własne zdrowie, bo nikt inny tego za nas nie zrobi.

W jaki sposób można przyłączyć się do klubu amazonek i na jakim etapie?

Do klubu Amazonek można przystąpić na każdym etapie chorowania. Mamy też w klubie członków wspierających – osoby te nigdy nie chorowały a zapisały się po to, żeby nas wspierać, bądź wspierać konkretną osobę. Jest to bardzo ważne dla nas wszystkich.

Czy wśród amazonek zdarzają się mężczyźni?

Mężczyźni mają tak samo mięsień piersiowy jak kobiety i chorują na raka piersi, ale rzadziej. Statystyki mówią: na 100 kobiet chorych na raka piersi choruje 1 mężczyzna. Sama osobiście znam kilku panów, którzy są po raku piersi.

Panowie do klubu amazonek nie należą i nie przychodzą. Myślę, że wśród takiej ilości kobiet nie czuliby się zbyt komfortowo. 

Wiadomo już, że rak to nie wyrok, a jego wczesne wykrycie pozwala na pełne wyleczenie. Jednak  gdy już lekarz wykryje raka piersi – jak się wówczas zachować?

Ciężko jest powiedzieć jak się człowiek powinien zachować w danej sytuacji. Każdy z nas jest inny i każdy z nas inaczej reaguje na tego typu informację. Najczęściej kobiety same sobie znajdują zmiany w piersiach, ponieważ świadomość naszego społeczeństwa jest coraz większa i panie regularnie przeprowadzają samobadanie piersi. Zdarza się również, że to partner kobiety znajduje zmianę. 

Dziękujemy za rozmowę. 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.