Szpitale Polskie S.A.

Szpitale Polskie S.A. to organizacja powołana do zarządzania szpitalami realizującymi usługi medyczne w ramach środków publicznych. Naszym celem jest zapewnienie wszystkim potrzebującym należytej pomocy medycznej. Pragniemy pokazać, że dobre i skuteczne leczenie jest możliwe. Więcej o spółce

Aktualności

Badanie Endoskopowe

Kolonoskopia i gastroskopia

KOLONOSKOPIA

Informacja o kolonoskopii

Przygotowanie do kolonoskopii lekiem Fortrans

  • Na min. 5 dni przed badaniem dieta bez owoców pestkowych, ziaren
  • w dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie, potem już tylko płyny: kawa, herbata, bulion, inne klarowne płyny
  • pomiędzy godziną 19:00 a 20:00 w dniu poprzedzającym badanie rozpoczynamy picie Wypić 3 litry roztworu środka przeczyszczającego (3 saszetki rozpuszczone w 3 I wody niegazowanej) do godz. 24
  • pomiędzy godziną 4:00 a 5:00 w dniu badania wypić 1 litr roztworu środka przeczyszczającego (1 saszetka rozpuszczona 1 l wody niegazowanej)
  • podczas przygotowania można dodatkowo pić bez ograniczeń wodę, słabą herbatę, ssać landrynki
  • w dniu badania należy przyjąć stałe leki nasercowe
  • na badanie należy zgłosić się z osobą towarzyszącą, po badaniu nie można prowadzić samochodu

Przygotowanie do kolonoskopii lekiem Moviprep

  • Na min . 5 dni przed badaniem dieta bez owoców pestkowych, ziaren
  • w dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie, potem już tylko płyny: kawa herbata, bulion, inne klarowne płyny.
  • pomiędzy godziną 19:00 a 20:00 w dniu poprzedzającym badanie rozpoczynamy picie leku Moviprep. Wypić 1 litr roztworu środka przeczyszczającego (1 saszetkę ( A+B ) rozpuszczoną w 1 l wody niegazowanej) co 15 minut 1 szklankę płynu i dodatkowo 1,5 litra wody niegazowanej
  • pomiędzy godziną 4:00 a 5:00 w dniu badania wypić 1 litr roztworu środka przeczyszczającego MOVIPREP(1 saszetkę( A+B) rozpuszczona w 11 wody niegazowanej) co 15 szklankę i dodatkowo 1 litr wody niegazowanej.
  • podczas przygotowania można dodatkowo pić bez ograniczeń wodę, słabą herbatę, ssać landrynki
  • w dniu badania należy przyjąć stałe leki nasercowe
  • na badanie należy zgłosić się z osobą towarzyszącąpo badaniu nie można prowadzić samochodu
Pobierz Dokumenty Kolonoskopia

GASTROSKOPIA

Informacja o panendoskopii (gastroskopii)

Opis badania

Panendskopia jest badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica). Jest metodą zarówno diagnostyczną (ocena błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz pobieranie wycinków do badania histopatologicznego), jak i leczniczą (polipektomia endoskopowa, elektrokoagulacja/ostrzykiwanie krwawiących miejsc, opaskowanie żylaków przełyku, usuwanie ciał obcych i in.)

Przebieg badania

Przed badaniem Pacjent powinien usunąć ew. protezy zębowe. Po znieczuleniu preparatem lidokainy tylnej ściany gardła zakłada się pomiędzy zęby Badanego plastikowy ustnik.

Następnie pacjent układa się na lewym boku z nieco uniesioną górą połową ciała. Lekarz wprowadza końcówkę giętkiego endoskopu do ust Pacjenta i poleca przełykanie. Pod kontrolą obrazu endoskopowego wziernik przesuwany jest przez przełyk do żołądka i dalej do dwunastnicy. W trakcie badania do przewodu pokarmowego wdmuchiwane jest powietrze umożliwiające jego dokładną ocenę. Badanie trwa zaledwie kilka minut. Bezpośrednio po jego zakończeniu i otrzymaniu wyniku można opuścić Pracownię Endoskopową. Po upływie 30 minut od wykonania badania ze znieczuleniem miejscowym można spożywać pokarmy i napoje.

* W przypadku konieczności zastosowania sedacji polegającej na dożylnym podaniu środka uspokajającego konieczna jest obecność z Pacjentem  oraz powstrzymanie się od prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn przez co najmniej 24 godziny.

Cel

Potwierdzenie lub wykluczenie podejrzewanych u Pana/Pani na podstawie wywiadu lekarskiego  i badania przedmiotowego oraz badań dodatkowych zmian chorobowych w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Możliwe poważne powikłania (ogółem ok. 0,5%):

  1. przebicie (głównie przełyku) – 0,01 % badań diagnostycznych i do 3% endoskopii
  2. krwawienie – do 5% endoskopii terapeutycznych (krwawienie występujące w trakcie zabiegu udaje się zwykle opanować technikami endoskopowymi).
  3. bakteriemia – zbliżone do występującego w trakcie mycia zębów
Pobierz Dokumenty Gastroskopia