Szpitale Polskie S.A.

Szpitale Polskie S.A. to organizacja powołana do zarządzania szpitalami realizującymi usługi medyczne w ramach środków publicznych. Naszym celem jest zapewnienie wszystkim potrzebującym należytej pomocy medycznej. Pragniemy pokazać, że dobre i skuteczne leczenie jest możliwe. Więcej o spółce

Aktualności

Ciąża jesienią – na co uważać?

Ciąża jesienią – na co uważać?

Ciąża jesienią ma wielki plus: przede wszystkim nie doskwierają nam upały. Ma również i wadę – podatność na infekcje. I chociaż każda ciąża jest inna i każda kobieta znosi ciążę inaczej – podpowiadamy, jak cieszyć się z jesiennej ciąży i na jakie trudności warto się przygotować. Rozmowa z  koordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Drawskim Centrum Specjalistycznym Dr n. med. Jerzy Łokociejewskim.

Panie Doktorze, czy pora roku ma wpływ na to czy macierzyństwo będzie łatwiejsze? Czy są jakieś dane statystyczne, które mówią, w jakich porach roku dzieci najcześciej się rodzą?

Macierzyństwo jest zawsze wielkim wydarzeniem i pora roku nie ma wpływu na to, czy sprostamy temu wyzwaniu, czy nie. 

Jesień jest okresem zmiennej pogody, więc nasz nastrój czasami jest też zmienny. Do tego natłok obowiązków macierzyńskich może w minimalnym stopniu sugerować niewielkie trudności w początkach nauki macierzyństwa. Jednak miłość matczyna jest tak ogromna, że jest w stanie przezwyciężyć każde trudności, nawet te niosące zmienną pogodę.

Według polskich demografów w ostatnich latach zdecydowanie można zauważyć spadek urodzeń w miesiącach marzec – maj przy jednoczesnym ich wzroście w okresie sierpień – listopad.

Jakie są wady ciąży jesienią i na jakie trudności warto się przygotować?

Głównymi mankamentami ciąży jesiennej są wszechobecne infekcje, które mogą mieć negatywny wpływ szczególnie na początek ciąży. Humory ciążowe, krótszy dzień a także szaruga za oknem może powodować większą  skłonność  do smutku i melancholii.

Jesienne zmiany ciśnień mogą mieć także wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na ciśnienie tętnicze, na które w szczególności musimy zwracać baczną uwagę w ciąży. 

Jakie są zalety ciąży jesienią?

Ciąża jest pięknym czasem oczekiwania na przyjście na świat nowego życia. Dlatego też wiele kobiet bardzo starannie przygotowuje się do tego czasu. Jesień jest dla ciąży pod względem temperatury optymalnym okresem dlatego, że zazwyczaj początek jesieni jest wciąż pogodny i zachęca do spacerów. Nie ma też potrzeby bardzo grubego ubierania się. Jednocześnie różnorodność jesiennych warzyw i owoców jest sprzyjająca do prowadzenia zbilansowanej, bogatej w te produkty diety dla przyszłych mam.

Jak postępować w ciąży jesienią?

Jesienią w ciąży należy cieszyć się przyjemną temperaturą, spacerując jak najwięcej, dopóki pogoda się nie popsuje. Korzystając z plonów jesiennych warzyw i owoców, wspomagać swoją odporność. Celem eliminacji ewentualnych ognisk infekcyjnych unikać dużych skupisk ludzi, wysypiać się, wspomagać swój nastrój gorzką czekoladą, dbając jednocześnie o regularne posiłki zawierające węglowodany złożone. 

Dziękujemy za rozmowę.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.