Szpitale Polskie S.A.

Szpitale Polskie S.A. to organizacja powołana do zarządzania szpitalami realizującymi usługi medyczne w ramach środków publicznych. Naszym celem jest zapewnienie wszystkim potrzebującym należytej pomocy medycznej. Pragniemy pokazać, że dobre i skuteczne leczenie jest możliwe. Więcej o spółce

Aktualności

Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc

Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc

Co roku od 1 do 10 grudnia odbywają się Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc. Przy tej okazji uświadamiamy sobie skalę problemu oraz przypominamy o konieczności systematycznej kontroli płuc. Wcześnie wykryte choroby mogą być skutecznie leczone!

Rak płuc, gruźlica oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) są jednymi z najczęściej występujących chorób płuc w Polsce i na świecie. Obecnie na choroby przewlekle dróg oddechowych cierpi ponad 1 miliard osób na świecie (www.mz.gov.pl). Szacuje się, że do 2020 roku zachorowalność wzrośnie.

Jak podaje Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, choroby układu oddechowego, w tym nowotwory układu oddechowego i gruźlica płuc były w 2017 roku przyczyną ok. 13 % zgonów w Polsce. 

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w 2017 roku na gruźlicę zachorowało 10 mln osób na świecie, przy czym w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego stwierdzono ponad 55 tys. przypadków gruźlicy (http://www.igichp.edu.pl/pobierz/Biuletyn_2019.pdf ).

Rak płuc

Rak płuc – jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Główną przyczyną choroby jest palenie tytoniu. Rak płuc rozwija się latami, bardzo długo nie daje żadnych sygnałów. Od powstania pierwszej komórki nowotworowej do ujawnienia się choroby mija czasem nawet kilka lat. 

Główne objawy choroby:

 • utrzymujący się przez wiele tygodni kaszel i duszności
 • osłabienie
 • krwioplucie
 • odkrztuszanie krwawej lub brunatnej wydzieliny
 • czasami pojawia się ból w klatce piersiowej, chrypa 

Gruźlica

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez prątka gruźlicy.  Szacuje się, że ok. 70% ludzi miało z nim kontakt. Nie wszyscy jednak zachorują. O tym czy tak się stanie decyduje często kondycja naszego układu immunologicznego. Choroba ta atakuje najczęściej płuca.

Główne objawy choroby:

 • kaszel (początkowo suchy, a następnie mokry z odkrztuszaniem plwociny)
 • osłabienie
 • uczucie ciągłego zmęczenia
 • nawracające stany podgorączkowe

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

POChP to bardzo groźna choroba, która prowadzi do ciężkiej niewydolności oddechowej. Charakteryzuje się głównie zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

POChP dotyka głównie nałogowych palaczy, ale zagrożeni są również tzw. bierni palacze oraz osoby narażone na wdychanie różnego rodzaju pyłów i gazów w miejscu pracy. 

Główne objawy choroby:

 • kaszel, trwający kilka miesięcy
 • nadmierna produkcja śluzu
 • duszności

Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc to czas w którym powinniśmy uświadomić sobie jak ważny jest nie tylko zdrowy tryb życia, ale również profilaktyka. Dlatego Poradnia Pulmonologiczna w Drawskim Centrum Specjalistycznym serdecznie zaprasza na badania spirometryczne! Skierowanie na badanie może wystawić lekarz rodzinny.

Więcej informacji lub rejestracja pod numerem tel. ( 94 ) 363 03 46. Dbajmy o swoje zdrowie oraz pamiętajmy o konieczności systematycznej kontroli płuc! 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.