Jak przygotować się do kolonoskopii?

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu) o grubości palca wskazującego.Do badania kolonoskopowego całe jelito powinno być dokładnie oczyszczone, dlatego konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie zaleceń ogólnych oraz schematu przygotowania jelita.
W Naszych Szpitalach do kolonoskopii Pacjenci są przygotowywani Lekami FORTRANS oraz MOVIPREP.

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII LEKIEM FORTRANS
Na minimum 5 dni przed badaniem wyeliminuj z diety wszystkie owoce pestkowe oraz ziarna.
W dzień poprzedzający badanie możesz zjeść jedynie lekkie śniadanie. Po nim, aż do badania, możesz jedynie przyjmować lekkie, klarowne płyny: sok, kawa, herbata, bulion.
Pomiędzy godziną 19:00, a 20:00 w dniu poprzedzającym badanie rozpoczynamy picie FORTRANSU. Rozpuść 3 saszetki leku w 3 litrach wody niegazowanej. Następnie wypijaj tak przygotowany lek stopniowo, aż wypijesz całość do godz. 24:00.
Pomiędzy godziną 4:00, a 5:00 w dniu badania ponownie rozpuść tym razem 1 saszetkę leku w 1 litrze wody niegazowanej, a następnie wypij.
Podczas przygotowywania się do badania wolno Ci dodatkowo pić bez ograniczeń wodę, słabą herbatę lub ssać landrynki.
W dniu badania należy przyjąć stałe leki nasercowe.
Na badanie należy koniecznie zgłosić się z osobą towarzyszącą, a bezpośrednio po badaniu nie wolno prowadzić samochodu.

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII LEKIEM MOVIPREP
Pomiędzy godziną 19:00, a 20:00 w dniu poprzedzającym badanie rozpoczynamy picie MOVIPREPU. Rozpuść 1 saszetkę leku (A+B) w 1 litrze wody niegazowanej. Następnie co 15 minut wypijaj 1 szklankę tak przygotowanego roztworu, aż wypijesz całość. Dodatkowo, podczas przyjmowania leku wypijaj stopniowo 1,5 litra wody niegazowanej.
W dniu badania pomiędzy godziną 4:00, a 5:00 rano ponownie rozpuść jedną saszetkę środka przeczyszczającego MOVIPREP (A+B) w 1 litrze wody niegazowanej. Następnie co 15 minut wypijaj 1 szklankę tak przygotowanego leku, aż wypijesz całość. Dodatkowo, podczas przyjmowania leku wypijaj stopniowo 1 litr wody niegazowanej.
W dniu badania należy przyjąć stałe leki nasercowe.

BEZPOŚREDNIO PRZED ZABIEGIEM
Lekarz bezpośrednio przed zabiegiem wytłumaczy Ci, na czym on polega. Zanim przystąpi do wykonywania zabiegu musi jednak odpowiednio Cię przygotować. Poinformuj go zatem o swoich chorobach towarzyszących, miej przy sobie do wglądu pełną dokumentację medyczną oraz dawkowanie swoich leków.

PO ZABIEGU
Gdy lekarz zakończy badanie, upewnij się, że towarzyszy Ci osoba, która odwiezie cię do domu. Powinieneś mieć co najmniej 2 godziny wolnego czasu na odpoczynek, nawet jeśli cały zabieg ma potrwać tylko 5 – 10 minut. Bezpośrednio po zabiegu możesz odczuwać nadmierne wypełnienie przewodu pokarmowego wdmuchiwanymi gazami (wzdęcie). Nie należy się tego obawiać. Jest to normalny objaw, który ustąpi samoistnie. Przyjmowanie posiłków po badaniu rozpocznij od płynów, a w następnej kolejności możesz zjeść lekki posiłek.