Listopad – miesiącem Walki z Męskimi Nowotworami

Listopad jest miesiącem Walki z Męskimi Nowotworami. O tym co robić, by ograniczyć ryzyko rozwinięcia się choroby i dlaczego tak ważne są wizyty u specjalisty rozmawiam z panem doktorem Marcinem Sieczkowskim – specjalistą urologii, przyjmującym pacjentów w Poradni Urologicznej Szpitala Polskiego w Sztumie.

Panie doktorze, nazwa akcji movember powstała z połączenia dwóch angielskich słów moustache (wąsy) i november (listopad). Czy mógłby Pan wyjaśnić, dlaczego mężczyźni zapuszczają wąsy w listopadzie i czy akcje, takie jak ta są potrzebne?

To najlepsza akcja urologiczna na świecie. Celem kampanii jest zmiana myślenia o męskim zdrowiu, a wąsy zwracają uwagę na tą zmianę. To prosty powód do rozpoczęcia rozmowy o ważnych sprawach, o których wcześniej mówiło się niewiele – męskich nowotworach. Movember to jednak nie tylko wąsy to wiele akcji profilaktycznych i dodatkowe możliwości konsultacji z urologami. Ja również, razem z kilkoma kolegami aktywnie działam w fundacji, której celem jest zmiana męskiego nastawienia do badań u specjalisty.

Czy w urologii badania profilaktyczne mają znaczenie?

Oczywiście, że tak! Jako przykład skuteczności badań, podam jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn – rak gruczołu krokowego (inaczej prostaty). Wyniki badań jednoznacznie wskazują na znaczne zmniejszenie śmiertelności w grupie mężczyzn, którzy wykonywali badania profilaktyczne.

Kiedy powinno się wykonać takie badanie i na czym ono polega?

Każdy mężczyzna, który ukończył 40 rok życia powinien umówić się na wizytę do urologa, który po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta, zleci dodatkowe badania. Jednym z najważniejszych badań jest oznaczenie poziomu PSA. Skierowanie na to badanie może również wystawić lekarz rodzinny.

Czyli do urologa powinni umawiać się mężczyźni po 40-stce?

Tego nie powiedziałem. Jeżeli chodzi o profilaktyczne badanie gruczołu krokowego, to rzeczywiście badanie PSA jest miarodajne dopiero po 40 roku życia. Natomiast, jeżeli pacjentowi coś dolega, to jak najszybciej powinien udać się do specjalisty – niezależnie od tego w jakim jest wieku i niezależnie od tego, czy mamy akurat listopad, czy kwiecień. Na przykład nowotwory jąder najczęściej występują u osób młodych – między 20 a 40 rokiem życia. Wszelkie choroby jąder są łatwe do zauważenia przez pacjentów. Może to być np. powiększenie jądra lub zmiana jego struktury. Nie martwcie się Panowie – nowotwory jąder dają się skutecznie leczyć – tylko trzeba to leczenie zacząć. Cokolwiek niepokojącego i nietypowego zauważycie, należy jak najszybciej udać się do urologa.

Jakich objawów jeszcze nie należy lekceważyć i kiedy udać się do specjalisty?

Objawy, których nie można lekceważyć  to na pewno:

• wszelkie dolegliwości związane z oddawaniem moczu, jak np.: krwiomocz, ból/pieczenie, konieczność oddawania moczu w nocy czy osłabienie strumienia moczu;
  • wszystkie zmiany w obrębie zewnętrznym narządów płciowych (prącie i jądra): także te, które nie powodują dolegliwości bólowych (!);
  • zaburzenia erekcji;
  • dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowej, podbrzusza czy zewnętrznych narządów płciowych;

A jak wygląda wizyta? Wielu panów bardzo się jej obawia.

Sama wizyta trwa około 15 minut. Najpierw zbierany jest szczegółowy wywiad, potem przeprowadzane jest badanie fizykalne, któremu może towarzyszyć USG układu moczowo-płciowego, a następnie omawiane są z pacjentem wyniki tych badań i wydawane są zalecenia. Nie bójcie się Panowie badania, to tylko kilka chwil, dzięki którym lekarz będzie w stanie stwierdzić, co Wam dolega i jak skutecznie pomóc. Zdecydowanie gorzej jest zwlekać z wizytą. Przykładowo, powiększający się z wiekiem gruczoł krokowy istotnie pogarsza jakość życia wielu pacjentów, którzy z tego powodu często kilka razy w ciągu nocy zmuszeni są oddawać mocz. Jako urolodzy jesteśmy w stanie w takim przypadku skutecznie pomóc farmakoterapią bądź szeroką gamą zabiegów wykonywanych endoskopowo. Po takim zabiegu pacjent szybko wraca do zdrowia i pełnej sprawności. Niestety zdarzają się pacjenci, którzy unikają wizyty u specjalisty i ich stan zdrowia powoli ulega pogorszeniu. W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego zatrzymania moczu czy nieodwracalnego uszkodzenia nerek. Do takich sytuacji nie powinno się dopuścić.

Czy do wizyty u urologa należy się przygotować?

Nie jest wymagane przygotowanie. Należy jednak mieć ze sobą swoją dokumentację medyczną oraz listę przyjmowanych leków. W przypadku planowanego badania usg układu moczowo-płciowego należy przyjść z „wypełnionym” pęcherzem.

Jak można zapisać się na wizytę w Poradni Urologicznej przy Szpitalu Polskim w Sztumie?

Można to zrobić osobiście w Poradni lub telefonicznie, dzwoniąc na numer: 55 640 61 58.

Dziękuję za rozmowę Panie Doktorze i za poświęcony czas.

Ja również dziękuję i mam nadzieję, że przekonałem mężczyzn, by zadbali o swoje zdrowie.

*Poradnia Urologiczna przy Szpitalu Polskim w Sztumie jest poradnią komercyjną – oznacza to, że wizyty są pełnopłatne.