Szpitale Polskie S.A.

Szpitale Polskie S.A. to organizacja powołana do zarządzania szpitalami realizującymi usługi medyczne w ramach środków publicznych. Naszym celem jest zapewnienie wszystkim potrzebującym należytej pomocy medycznej. Pragniemy pokazać, że dobre i skuteczne leczenie jest możliwe. Więcej o spółce

Aktualności

Mężczyźni! Zadbajcie o swoje zdrowie!

Mężczyźni! Zadbajcie o swoje zdrowie!

Czy wiecie, że rak prostaty jest obecnie drugim najpopularniejszym nowotworem wśród mężczyzn? Dlatego przez cały listopad w ramach akcji „Movember” na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy, żeby propagować konieczność regularnych badań jąder i prostaty. Wcześnie wykryty rak prostaty jest w większości przypadków całkowicie uleczalny, dlatego profilaktyka jest tak ważna. 

Akcja „Movember” ma uświadamiać, że męskie samobadanie i regularne wizyty w gabinecie urologa mogą uratować życie. Z połączenia angielskich słów „november’ czyli listopad i „moustache” – wąsy, powstała nazwa społecznej akcji, która czyni listopad szczególnym miesiącem w trosce o męskie zdrowie. Nowotwór gruczołu krokowego to wśród mężczyzn drugi najczęściej występujący złośliwy nowotwór, po raku płuc. 

Przyczyny:

  • otyłość
  • dieta wysokotłuszczowa
  • predyspozycje genetyczne
  • obciążenie rodzinne -rak stercza w rodzinie

Profilaktyka onkologiczna u mężczyzn

Prócz wykonania skierowanych do mężczyzn onkologicznych badań genetycznych warto badać się samemu. Samobadanie jąder trzeba wykonywać raz w miesiącu, by sprawdzić, czy nie ma niepokojących zmian i objawów choroby. Badanie najlepiej wykonać pod prysznicem, kiedy skóra worka mosznowego jest rozluźniona. Każdy niepokojący objaw powinien prowadzić do jak najszybszej wizyty w gabinecie urologa. 

W Drawskim Centrum Specjalistycznym Poradnia Urologiczna rejestruje oraz przyjmuje pacjentów od poniedziałku do piątku tel. ( 94 ) 363 03 46. 

Warto wiedzieć, że ryzyko zachorowania na nowotwór wraz z wiekiem rośnie, szczególnie po 50 roku życia. Pomocny będzie aktywny tryb życia oraz brak nałogów takich jak palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu. 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.