Szpitale Polskie S.A.

Szpitale Polskie S.A. to organizacja powołana do zarządzania szpitalami realizującymi usługi medyczne w ramach środków publicznych. Naszym celem jest zapewnienie wszystkim potrzebującym należytej pomocy medycznej. Pragniemy pokazać, że dobre i skuteczne leczenie jest możliwe. Więcej o spółce

Aktualności

Obrzęk płuc – przyczyny, objawy, leczenie

Obrzęk płuc – przyczyny, objawy, leczenie

Obrzęk płuc – to bardzo poważny stan zagrożenia życia. Najczęściej spada na chorego nagle, powodując silną duszność, uczucie rzężenia w płucach, często uporczywy kaszel z odkrztuszaniem pienistej, czerwonej wydzieliny. Nie zdarza się w zasadzie, żeby obrzęk ustąpił samoistnie- nieodzowna jest pilna interwencja medyczna.

Dr n. med. Przemysław Wilczewski

Kardiolog, Internista

Panie Doktorze, dlaczego tak się dzieje? Kto jest zagrożony obrzękiempłuc?

Do obrzęku płuc dochodzi w sytuacji, kiedy serce, a konkretnie jego lewa komora nie jest wstanie odebrać z płuc natlenowanej krwi i przepchnąć jej dalej do tkanek. Krew zalega w naczyniach płucnych i przesiąka do światła pęcherzyków – zalewając je, co powoduje uczucie duszności i kaszel z charczeniem i odkrztuszaniem. Jest to stan dynamiczny, obrzęk płuc potrafi rozwinąć się w ciągu kilku minut, a śmiertelność z jego powodu jest wysoka i sięga 50%.

To bardzo wysoka śmiertelność! Proszę powiedzieć, u kogo można się obawiać obrzęku płuc?

Najczęściej występuje on u chorych, którzy leczą się już na choroby serca. Głównie u chorych z uszkodzonym mięśniem sercowym np. po zawale, czy zapaleniu mięśnia sercowego, a także u chorych z wadami zastawek i u osób ze źle leczonym nadciśnieniem. Mówiąc obrazowo – obrzęk płuc to stan takiego załamania krążeniowego, kiedy dotychczas funkcjonujące mechanizmy regulacyjne się załamują. Dzieje się tak na przykład przy pogorszeniu funkcji serca w przebiegu podstawowej choroby np. zastawki, ale także przy gwałtownym wzroście ciśnienia tętniczego oraz w sytuacji niezażycia/ pominięcia dawki stosowanych stale leków.

Czy obrzęk płuc może wystąpić u osoby zdrowej?

Zdarza się to bardzo rzadko, np. w zatruciu gazami bojowymi, czy u osób topiących się w słonej wodzie. W praktyce obrzęk płuc dotyczy chorych na serce lub nadciśnienie. Owszem, bywa pierwszym objawem choroby – i tak zdarza się czasem w ostrej fazie zawału serca, kiedy nasza pompa traci gwałtownie moc i nie jest w stanie odbierać krwi z płuc i tłoczyć jej do naczyń.

Czyli właściwie można wskazać na grupę pacjentów, którym grozi obrzęk płuc?

Tak, zaliczyłbym tu zwłaszcza osoby po zawale serca i osoby z niewydolnością serca spowodowaną innymi przyczynami. Są to chorzy szczególnie zagrożeni. U nich trzeba zachować czujność, a samych chorych i ich bliskich poinformować jakie są objawy obrzęku płuc i co robić gdy się pojawią.

I co mają robić w razie obrzęku płuc chorzy czy ich rodzina?

W pierwszym rzędzie należy zadzwonić po pogotowie i zaznaczyć w jakim stanie znajduje się chory. Czekając na przyjazd karetki, należy chorego utrzymywać w pozycji siedzącej, otworzyć okno. To w zasadzie wszystko, co może zrobić rodzina w domu chorego. Resztę wykonuje zespół ratowników medycznych, zaczynając od podania tlenu, założenia wkłucia dożylnego i podania jak najszybciej silnego leku moczopędnego jakim jest furosemid oraz nitrogliceryny. Nie zwleka się z decyzją o transporcie do szpitala, ale równocześnie stale podaje się leki i monitoruje funkcje życiowe pacjenta. Jedynie w szpitalu są optymalne warunki dla wyprowadzenia chorego z tego bardzo poważnego stanu. Mamy tam do dyspozycji leki i specjalistyczny sprzęt -jak respirator, dzięki któremu czasem dopiero udaje się pomóc choremu. Na oddziałach kardiologii często są pracownie hemodynamiki, gdzie leczy się ostre zespoły wieńcowe, można tam też podłączyć szczególnie ciężko chorych do pomp wspomagających niewydolne serce. Podsumowując, obrzęk płuc zaczyna się leczyć w domu chorego, a kończy zawsze w szpitalu.

Czy obrzękowi płuc można zapobiec?

W pewnym sensie tak, choć nie zawsze. Ważne, żeby chory na serce miał świadomość, że pewna systematyczność może uratować mu życie. Mam na myśli regularne, nieomal codziennie co do minuty zażywanie przepisanych leków, regularne mierzenie ciśnienia tętniczego i jego obniżanie w razie skoków. Ogromne znaczenie ma także codzienne ważenie się przez chorych na niewydolność serca – szybko postępujący wzrost masy ciała (np. kilka kilogramów w tydzień) stanowić może sygnał, że zbliża się załamanie wydolności serca. Nie muszę chyba wspominać, jak ogromne znaczenie ma regularne chodzenie do przychodni kardiologicznej.

Dziękujemy za rozmowę.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.