Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła Dzień Menopauzy i Andropauzy, by zwrócić uwagę na problemy związane z przekwitaniem oraz wskazać sposoby walki z jego objawami. Sporo mówi się o problemach kobiet w okresie menopauzalnym, pomijając jednocześnie kłopoty mężczyzn zmagających się z andropauzą, której objawy są podobne do menopauzy. Niedogodności związane z okresem menopauzy i andropauzy można podzielić na dwie grupy: natury psychicznej ( stany depresyjne, wahania nastroju) oraz natury fizycznej (uderzenia gorąca, nocne poty, zwiększenie poziomu złego cholesterolu). Bardzo często występować może zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, zaburzenia snu, nerwowość, obniżenie libido, problemy z pamięcią i koncentracją. W tym okresie zaczynają się problemy z otyłością, łysieniem👩‍🦲, osteoporozą🦴. W radzeniu sobie z objawami tego trudnego czasu pomocne są leki💊. Należy również podkreślić, że prowadzenie niehigienicznego trybu życia (zła dieta, zbyt mała ilość ruchu, palenie papierosów, stres) nasila niepożądane objawy.
Menopauza lub andropauza dotyczą każdego człowieka w pewnym okresie życia, warto jednak pamiętać, że kiedy objawy są uciążliwe, należy udać się do lekarza POZ, który zleci odpowiednie postępowanie.