Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała wirusowe zapalenia wątroby (WZW) za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku i ustanowiła 28 lipca 📅 Światowym Dniem Wirusowego Zapalenia Wątroby (World Hepatitis Day). To właśnie tego dnia urodził się profesor Baruch Samuel Blumberg, który odkrył wirusowe Zapalenie Wątroby typu B oraz opracował specjalistyczną szczepionkę. Według danych szacunkowych, Wirusowe Zapalenie Wątroby typami B i C dotyczy ponad pół miliona osób w Polsce.
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to choroba zakaźna wątroby o ostrym przebiegu, wywoływana przez wirusy hepatotropowe, które prowadzą do uszkodzenia wątroby. Wyróżnia się sześć różnych typów WZW (A,B,C,D,E i F), które powodują różne postacie i objawy choroby.

Co może uchronić nas przed zakażeniem?
📌 szczepienie ochronne przeciwko WZW A oraz WZW B
📌 przestrzeganie zasad higieny osobistej
📌 unikanie bezpośredniego kontaktu błon śluzowych i ran skóry z rzeczami, które mogą stanowić źródło zakażenia