Szpitale Polskie S.A.

Szpitale Polskie S.A. to organizacja powołana do zarządzania szpitalami realizującymi usługi medyczne w ramach środków publicznych. Naszym celem jest zapewnienie wszystkim potrzebującym należytej pomocy medycznej. Pragniemy pokazać, że dobre i skuteczne leczenie jest możliwe. Więcej o spółce

Aktualności

Zabieg zamknięcia FPO

Zabieg zamknięcia FPO

Szanowni Państwo, Drodzy Pacjenci,

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Zespół Oddziału Kardiologii w Szpitalu Polskim w Sztumie poszerzył swoją gammę wykonywanych zabiegów o zabieg zamknięcia PFO.

PFO, czyli przetrwały otwór owalny jest pozostałością z okresu życia płodowego. Zazwyczaj po narodzeniu zarasta, jednak u 20–35% populacji dorosłej pozostaje otwarty. Nawet jeśli nie zarośnie, ciśnienie krwi sprawia, że płatki otworu przylegają do siebie szczelnie, powodując prawidłową pracę serca. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Według badań naukowych PFO występuje u 40%-50%  pacjentów, u których wystąpił udar kryptogenny. W takim przypadku (udar+FPO) najczęściej podejmowana jest decyzja o jego zamknięciu podczas zabiegu, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia kolejnego udaru. Pamiętajmy, że udar centralnego układu nerwowego (CUN) jest drugą co do częstości przyczyną śmierci oraz główną przyczyną niepełnosprawności u pacjentów dorosłych.

Zabieg zamknięcia PFO polega na implantacji specjalnego okludera zbudowanego z dwóch elastycznych dysków (parasolek) do obu przedsionków serca pacjenta. Okluder wprowadza się przez żyłę udową. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny. Monitorowanie zabiegu odbywa się pod jednoczesną kontrolą echokardiografii przezprzełykowej i skopii rentgenowskiej.

W Sztumie zabieg zamknięcia PFO po raz pierwszy wykonano 22.10.2020. Zabieg wykonał zespół w składzie: dr n. med. Nader Elmasri (kierownik Pracowni Inwazyjnej Oddziału Kardiologii), Dr hab. n. med. Grzegorz Smolka (nadzór merytoryczny – Górnośląskie Centrum Medyczne),  lek. med. Bogumiła Pałubicka-Elmasri (echokardiografia), pielęgniarki: Karolina Kuś, Urszula Kulik oraz technicy: Paulina Warżel, Bartek Trzeciak.

Sztumskim lekarzom, a także całemu zespołowi ogromnie gratulujemy sukcesu, a pacjentowi życzymy dużo zdrowia! ❤❤

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.