Zadbaj o aktywność ruchową swojego dziecka – rozmowa z panem doktorem Krzysztofem Szczęsnym – lekarzem pediatrą

Ostatni rok był trudnym czasem dla nas wszystkich. Jednak wydaje się, że to dzieci ucierpiały najbardziej. Specjaliści wyliczają szereg negatywnych skutków przebywania w izolacji, które już obserwujemy u dzieci: wady postawy, wady wzroku, problemy ze snem oraz koncentracją, to tylko niektóre z nich. Mamy również coraz większy odsetek dzieci z nadwagą. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. WHO podaje, że w ostatnich 20 latach aż trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą, a nasze nastolatki są w czołówce najbardziej otyłej młodzieży na świecie. Aż 18,3 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę, a 3,4 proc. jest otyłych.
O tym, co możemy zrobić, by odwrócić ten przerażający trend, rozmawiam z Panem Doktorem Krzysztofem Szczęsnym – lekarzem pediatrą, przyjmującym w „Starej Przychodni” POZ w Drawsku Pomorskim.
– Panie Doktorze, wyniki badań wydają się przerażające, czy zauważył Pan Doktor podobną sytuację wśród dzieci w Drawsku?
– Niestety tak, każdego roku liczby rosną i działo się tak już przed pandemią. Szczególnie zauważalne są wady postawy oraz wady wzroku wśród dzieci.
– Co możemy zrobić, jako rodzice, by zmienić niepokojący trend.
– Przede wszystkim zachęcajmy dzieci do aktywności ruchowej. Pilnujmy, by jak najmniej czasu siedziały w miejscu, jak najwięcej się ruszały.
– To trochę trudne w czasie, kiedy nauka starszych dzieci odbywa się on-line i połowę dnia zmuszone są spędzać przed komputerem…
– Rzeczywiście jest to w ostatnim czasie znacznie utrudnione, jednak popołudniu warto dopilnować, by dziecko wyszło na świeże powietrze. Zachęcam do dowolnej aktywności. Niech każdy wybierze to, co lubi. Na początek wystarczy spacer. Możne to być jazda na rowerze, bądź rolkach. To rodzice najlepiej wiedzą, co sprawia dziecku radość. Aktywność fizyczna powinna być nagrodą, a nie karą, dlatego nie zmuszajcie Państwo dzieci do aktywności, których nie lubią.
– Ile czasu dzieci powinny spędzać w ruchu?
– Jak najwięcej. Jednak absolutnym minimum jest godzina aktywnego wysiłku każdego dnia. Jeżeli jest cokolwiek, co Państwa niepokoi, proszę przyjść z dzieckiem na wizytę. Jestem w przychodni codziennie w dni robocze i przyjmuję pacjentów. Nie lekceważcie Państwo również bilansów profilaktycznych dzieci oraz szczepień i nie odkładajcie ich na później. To właśnie dzięki bilansom lekarz jest w stanie zauważyć nieprawidłowości już we wczesnym etapie i odpowiednio pokierować leczeniem.
-Dziękuję bardzo za rozmowę.
-Dziękuję i do zobaczenia w przychodni.